www.labradordog.sk    Posledná aktualizácia:   18.10.2021      
slovak english 
 
 O nás 


Moja vášeň k tomuto plemenu začala už dávno pred tým ako sme si kúpili nášho prvého „papierového” labradora. Môjho prvého psíka, sučku Jenny, plemeno Zlatý retriever, som dostala v roku 2002, keď som bola ešte veľmi mladá školáčka. Nebol to náš prvý pes do rodiny, pretože sme mali vtedy doma 10-ročného kríženca, čiernu sučku Funny. Pri Jenny som sa naučila ako sa postarať o psíka a taktiež ako zvládať základy poslušnosti.

Nášho prvého labradora sme si kúpili v roku 2007 z chovateľskej stanice Joy in motion. Túžili sme po čiernej sučke, no keďže sa v tomto početnom vrhu 9 šteniatok čierna sučka nenarodila, tak sme si odniesli „žltého psíka“ Atrey Joy in motion.

Postupne sme získavali viacej informácií o možnostiach výcviku poslušnosti, prípravy na chovné a poľovné skúšky a o vystavovaní na Slovensku, ale i v zahraničí. V tomto smere patrí obrovská vďaka nášmu chovateľovi Rasťovi Mirgusovi, ktorý nám poskytol množstvo rád a informácií a obohatil nás o svoje skúsenosti s chovom, výstavami aj výcvikom. S Atreyom sa zúčastňujem výstav už od jeho útleho veku - troch mesiacov. Za ten čas sme spolu navštívili množstvo národných, medzinárodných, klubových a šampionátových výstav na SR, HU, RO, PL, CR a UA a získali tituly Slovenský, Rumunský, Maďarský šampión, Maďarský Grand šampión a Show šampión, Rumunský Grand šampión a nakoniec aj titul Interšampión.

Taktiež sme sa zúčastnili chovných skúšok pre retrievre OVVR, kde sme skončili v 1.cene, a poľovných skúšok JSMP, tiež v 1.cene. Neskôr sme sa začali venovať Canisterapii, kde sme úspešne absolvovali 2x Canisterapeutické skúšky a dva roky navštevovali Reedukačné centrum na Bankove v Košiciach.

V roku 2008 k nám pribudol ďalší labrador, čierny psík Tintagelwinds Yakety Yak, ktorého sme si doniesli z Anglicka z chovateľskej stanice Tintagelwinds Labradors. Yaky na svojej prvej výstave zožal obrovský úspech, pretože sa stal najkrajším šteniatkom výstavy, získal titul BIS Baby. Tiež sa zúčastnil chovných skúšok OVVR, kde sa umiestnil v 1.cene.

O rok neskôr sme sa začali venovať novému športu Obedience, ktorý existuje na SR už štvrtý rok. Je to cvičenie, ktoré si vyžaduje dlhodobý a trpezlivý nácvik poslušnosti a mnoho iných cvikov, ktoré sa často cvičia mesiace a roky. Doteraz sme urobili skúšky 1x OB začiatočníci a 3x OB 1 a získali 2. a 3. miesto v preteku Ligy Obedience. Výcvikov sa zúčastňujeme dvakrát do týždňa u trénerky Dany Tóthovej, kde sa spoločne pripravujeme na tieto skúšky a tiež preteky. Okrem toho s našimi psíkmi cvičím každý deň a cez víkendy pravidelne chodíme na menšie túry aj s priateľmi a ich psíkmi, kde precvičujeme prirodzené vlohy retrieverov, a to prinášanie.Karin Ďurčanská , 23.06.2011